Tatuni, yörüklerden gelen bir lezzet olarak bilinmesi ile birlikte Türkmenlerden gelen bir lezzet olarak da tahmin edilmektedir. Tantunin tarihi ile ilgili net bir bilgi bulmak mümkün değil. Mersin ve Antakya yöresi ile özdeşleşen Tantuni günümüzde bir kebap çeşidi olarak anılır. Geçmişte ise Araplar tarafından artık kıyma ve et parçalarının değerlendirilerek yapıldığı, sokak lezzeti ya da fakir yemeği olarak bilinmekteydi.

Tantuninin Tarihi

Tantuninin Tarihi

Türkmenlerde ve yörüklerde ise, etler kılıç ile ince ince kesilip ya da dövülerek, kalkanların üzerinde kavrulması ile tantuni haline getirildiği söylenmektedir. Yapılan bu işlemin en büyük nedeni, etin bozulma sürecini geciktirmek ve uzun süren yolculuklarda tok tutacak bir besin haline getirmekti. Tabi tantuninin tarihi sadece bu anlatılanlardan ibaret değil.

16. yüzyıl ve öncesinde saray kültüründe de yeri olduğu ya da Moğollar tarafından ”Tamturi” adı verilerek tüketildiği de söylenmektedir. Tabi bunlar sadece rivayet olarak bilinmektedir.

Çorum’dan tüm Türkiye’ye açılma hedefi ile yola çıkan Kral Tantuni ise, Mersin tatnunisi lezzetini kendini has tarifi ve sunumu ile yaymayı hedeflemiştir. Mersin tantunisi kuş başı etlerin ince bir şekilde kıyılması ile yapımı gerçekleştirilir. Kıyımı yapılan et, kendi suyunda haşlandıktan sonra, özel hazırlanmış tezgahımızda kavrularak, servis edilecek hale getirilir.

 

Tantuni Hangi Yöremize Aittir?

Tantuni hem Mersin hem de Antakya yöremizle özdeşleşmiş bir lezzettir. Ancak yapım tarifi ve sunumu itibari  ile birbirinden ayrılmaktadırlar. Mersin’de tantuni ince ince doğranmış kuş başı etten yapılırken, Antakya’da elle çekilmiş satır kıymasından yapılmaktadır.

Ustasına göre farklı olmakla birlikte yağsız ve sinirleri alınmış but eti kullanılmakla birlikte, bazı tariflerde eti yumuşak tutması amacıyla kuyruk yağıda katılmaktadır. Mersin’de yağsız olan etli tarife biftek, kuyruk yağı kullanılan tarife ise tantuni adı verilmektedir. Bu seçim ve tercih tamamen tantuni ustalarına göre değişmektedir.

Ayrıca Mersin’de lavaş yerine açık ekmek ya da ekmek içi gibi adlandırmalar kullanılır. Tantuninin yapımı için kullanılan et ne kadar önemliyse, ekmek ve kullanılan baharatlar da bir o kadar önemlidir. Tantuni nedir başlıklı yazımız üzerinden bu konuda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Tantuninin Tarihi ile İlgili Rivayetler

Tantunin tarihi ile ilgili en bilinen rivayet isminden gelmektedir. Mersinde etlerin bozulmaması için haşlanması ve baharatla birlikte sokak arabasında satılması ile tantuninin hikayesi başlar. Bu işlemi yapan usta, kaşığa yapışan etleri uzaklaştırmak için sürekli tepsiye vurur. Bu lezzeti merak eden ve satıcıya sorarlar. Tepsiden çıkan ”tan-tun” sesleri ile birlikte ya satıcı tarafından ya da yerel halk tarafından tantuni olarak anılmaya başlar. Tabi bu sadece bir rivayet.

Tantuni için ayrıca Türkmen Sıkması, Kara Kavurma, Sebzeli Kavurma ve Yumuşak Ekmek (Arapça) gibi tabirler kullanılmaktadır. Ancak bir çok kültürde ortak olarak bilinen kısmı ise, etin nohut tanesi kadar kesilmesi ve tantuni haline getirilmesidir.

Kral Tantuni olarak, tantuni dükkanı açmak isteyen girişimcilere ve misafirlerimize, tantuninin tarihi ile ilgili detaylı bilgiler aktardık. Sizde sevilen bu lezzetin girişimcisi olmak ve bizimle birlikte Tantuniyi dünyaya yaymak istiyorsanız, Tantuni Bayilik sayfamız üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.