Tantuni, yağsız ve sinirleri alınmış dana but etinin ince kuşbaşı şeklinde doğranması ile yapılır. Bazı ustalar tarafından but eti ile dana nuar karıştırılırken, bazıları da kuyruk yağı ile tantuni yapmaktadır. Mersin yöresinde kuyruk yağı konulmadan yapılan tarife biftek denilirken, kuyruk yağı konulan tarife ise tantuni adı verilir. Peki haşlaması yapıldıktan sonra, kavurulan tantuninin içine ne koyulur?

Tantuninin İçin Ne Koyulur

Tantuninin İçin Ne Koyulur

Öncelikle tek bir tantuni tarifi olmadığını unutmayınız. Örneğin; Kral Tantuni olarak Mersin Tantunisi lezzetini tantuni bayiliği vererek tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda oluşturmuş olduğumuz lezzet bir çok meslektaşımızdan farklı olsa da, damak tadına hitap etmesi bakımından oldukça popülerdir. Bu nedenle tantuni eti ve içine koyulan malzemelerin sınırlanmış bir çeşidi yoktur.

Tantuninin İçine Koyulan Malzemeler

Tantuni etlerini jülyen, kuşbaşı ya da zırh ile doğradıktan sonra kendi suyunda pişmesi için haşlamanız gerekiyor. Unutmayınız ki, zırh ile doğranan yani el kıyması ile yapılan tantuni çeşidi Antakya yöresine aittir. Etleri tencerede haşlarken içine ek herhangi bir malzeme koymanız gerekmiyor. Etinizin taze ve dinlenmiş olması durumunda ek su eklemeniz de gerekmez. Eğer etiniz şoklanmış ise, pişirdiğiniz esnada sert olduğunu hissedebilirsiniz. Bu durumda ek su ilave etmeniz gerekecek.

Tantuni haşlama işlemini bitirdikten sonra, özel yapım tezgaha kavrulmak için alınır. Sıcak tezgahta bekleyen et kurumasın diye ara sıra su atılır ve karıştırılır. Tantuni siparişi geldiğinde ise tantuni içine koyulacak olan malzemeler o andan itibaren farklı tariflere göre kullanılır.

Öncelikle tantuni tezgahının orta kısmına tantuni alındıktan sonra yağ eklenmesi yapılır. Kimi ustalar ayçiçek yağı kullanılırken, orijinalinde ise pamuk yağının kullanıldığı belirtilmektedir. Pamuk yağı kullanarak etin içinin yumuşak, dış kısmının ise gevrek olması sağlanır. Ayrıca pamuk yağında bulunan Omega-9, Omega-6 ve E vitamini tantunin daha sağlık dostu olmasını sağlar. Tabi ek kimyasal katılmayan saf pamuk yağı olmasına özen dikkat etmelisiniz.

Tantuni yağ ile kavurulurken, üzerine toz kırmızı biber eklenip, ekmek ya da açık lavaş, kokunun sünmesi ve buharı alması için tantuninin üzerine bastırılır ve ısıtılır. Ardından hazırlanmış olan soğan, maydanoz, domates ve sumak ekmeğin içine yatırılır. Üzerine ise kavurulan tantuni eti konulur ve her ustanın tarafından hazırlanmış olan özel tuzlu baharat atılır.

Not: Bazı kişiler tantuniye kimyon katılabileceğinden bahsetmiştir. Ancak unutmayınız ki, kimyon etin kokusunu almak için 45’li yıllarda kullanılmıştır. Tek başına tüm tantuni tadını değiştireceğinden, kullanılması tavsiye edilmez.

U harfi şeklinde sarılan dürüm tantunin üzerine tekrar kaşık ile tantuni ilavesi yapılır. Ekmek tantuni de ise herhangi bir ekleme yapılmadan servis edilir. Ayrıca Kral Tantuni ve bir çok meslektaşımız tarafından servis edilen yoğurtlu tantuni lezzetinin de menülerde yer aldığını bilmelisiniz.

Yoğurtlu tantuni için, ise İskender ve Beyti karışımı bir işlem yapılır. Dürüm yapılan tantuni, dilim dilim kesilip, tabağa alınır. Üzerine süzme yoğurt eklenir. Son olarak da, kırmızı toz biber ile karıştırılıp, ısıtılan pamuk yağı, yoğurtlu tantuninin üzerine dökülür. Bunu İskender Kebabın üzerine eklenen kızgın tereyağı gibi düşünebilirsiniz.

Tantuninin İçine Ne Koyulur” başlıklı yazımızda Kral Tantuni olarak bildiklerimizi aktardık. Unutmayınız ki, her ustanın ve her meşhur olmuş işletmenin kendine ait lezzet sırrı vardır. Sizde bu sırdan faydalanmak ve tantuni dükkanı açmak için, bayilik başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.