Tantuni lezzetinin içine koyulan bir sos olup, olmadığı bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle kırmızı renge sahip olan, sos görünümlü, tantuni lezzetinin üzerinde bulunan tarif sadece kırmızı toz biberdir. Tantuni siparişi gelmesi ile birlikte, tezgahın çukur olan kısmına haşlanmış olan tantuni eti alınır. Üzerine pamuk yağı eklendikten sonra kavrulmaya başlanır. Kavurma işleminin son safhasında ise, kırmızı toz biber eklenir. Biberin en başta eklenmemesi nedeni, yanık bir koku vermemesi içindir.

Tantuni Sosu Tarifi

Tantuni Sosu Tarifi

Bir çok tantuni sever tarafından, tantuni yağı ile karıştırılarak yapılan kırmızı toz biber sosunun lezzeti merak edilir. Tabi bu lezzet hem kullanılan yağın kalitesi, etin suyu ve kırmızı toz biberin organik olmasından gelinir. Hiç bir lezzet tek başına bir şey ifade etmeyeceği gibi, en iyi malzemeler kullanılarak yapılmış olan bu sos tarifi, damağınızda eşsiz bir tat bırakacaktır.

Kral Tantuni olarak, kırmız biber sosunu özellikle yoğurtlu tantuni lezzetinin üzerine eklemek için kullanmaktayız. Yoğurtlu tantuni, bilindiği üzere İskender Kebap ve Beyti Kebap karışımı olarak, tantuni tarifinde ortaya koyulmuş bir lezzettir. Dürümlerin lokmalık doğranıp tabağa konulmasıyla, üzerine süzme yoğurt eklemesi yapılır. Ardından hazırlamış olduğumuz tantuni sosu, İskender kebabın üzerine eklenen tereyağı misali dökülmeye başlanır. Peki yoğurtlu tantuni için kullandığımız, tantuni sosu nasıl yapılır?

 

Tantuni Sosu nasıl Yapılır?

Yoğurtlu tantuni sosu yapmak için aşağıdaki malzemeleri kullanmanız yeterlidir.

  • Organik Antep kırmızı toz biberi
  • Pamuk Yağı
  • Tereyağı (isteğe Bağlı)
  • Tantuniye ait et suyu

Et suyunu özel olarak ilave etmeniz gerekmez. Tantuni tezgahının çukur olan kısmında biriken et lezzeti, üzerine ilave edilen pamuk yağı ve kırmızı toz biber ile harmanlanır. Kırmızımsı kıvama gelen yağ kaşık ile yoğurtlu tantuni üzerine eklenir. Bu tarifin üzerine bazı ustalar ekstra sos koymaktadır. Ancak tantuninin lezzetini bozabileceğinizi unutmayınız. Özellikle yoğurt ilavesinde dahi, süzme yoğurtun ısı derecesinin önemli olduğunu bilmelisiniz.

Kral Tantuni olarak, oluşturmuş olduğumuz eşsiz Mersin Tantuni lezzetini tüm Türkiye’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Hızla büyüyen tantuni bayilik ağına siz de katılmak istiyorsanız, bayilik formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.