Tantuni, kökeni 16. yüzyıl ve öncesine kadar dayanan, Mersin ve Antakya yöremize ait bir lezzettir. Yörükler zamanında kılıçla kesilen et, kalkan üzerinde kavrularak tantuni haline getirilirdi. Araplarda ise kullanılmayan kıyma, kemik üzerindeki et parçaları ve sakatat gibi ürünlerin tantuni haline getirilerek sokakta satılması ile adından söz ettirmiştir. Tantuni nedir diyenlerin asıl merak ettikleri ise, günümüzde yapılan Antakya ve Mersin tantunisidir.

Tantuni Nedir, Nasıl Yapılır

Tantuni Nedir, Nasıl Yapılır

Yağsız dana etinin bifteklik olarak kesilmesi ve bu bifteklerin jülyen ya da kuşbaşının 4’te 1’i kadar doğranması ile etler, tantuni yapımına  hazır hale getirilir. Tabi kullanılan et, kesim şekli ve kuyruk yağı kullanılması ustadan ustaya ve yöreden yöreye değişiklik gösterir. Örneğin; Mersin ilimizde tantuni küçük kuşbaşı haline getirilmiş et ile yapılırken, Antakya’da satır kıymasından yapılmaktadır. Bazı ustalar kuyruk yağı olmadan, ya da pamuk yağı kullanmadan tantuni yapmazken, bazıları da sadece yağsız etten tantuni yaparken, kavurmak için normal ayçiçek yağını tercih etmektedirler.

Tantuninin bilinen 3 çeşidi vardır. Et tantuni, tavuk tantuni ve yoğurtlu tantuni. Yapım ve pişirme aşaması aynı mantıkta olan bu çeşitler, bütçe dostu olması ve damak tadına hitap etmesine göre tercih edilmektedir. Kullanılan etin ve sunum şeklinin yanında, baharatlar ve ekmeğin lezzeti de önemli rol oynanmaktadır. Mersin’de ”ekmek içi” ya da ”açık lavaş” şeklinde tüketilirken, fast food olarak yapılan sunumlarda ise, ekmek arası olarak da satılmaktadır. 

 

Tantuni Nasıl Yapılır?

Tantuni için ister yağlı, isterseniz de yağsız biftek eti kullanabilirsiniz. Bu tarif için kesin bir kural yoktur. Tantuninin tarihi başlıklı yazımızda anlattığımız gibi, kullanılan etin çeşidi kültürlere göre farklılık göstermektedir. Tabi Mersin yöresinde yağsız yapılan tantuniye biftek, kuyruk yağı kullanılarak yapılan tarife de tantuni denildiğini bilmeniz gerekir.

Bazı ustalar tantuni etinde dana nuar kullanmaktadır. Hatta dana nuar ile dana but etinin belirli kısımları karıştırılır ve bifteklik olarak kesilir. Biftek şeklinde kesilen etler, kuş başının 4’te 1’i şeklinde kesilir ya da jülyen olarak doğranır. Doğranan bu etler herhangi bir su eklemesi yapılmadan kendi suyunda haşlanır.

Not: Tantuni için kullandığınız etin taze kesim ve dinlendirilmiş olması önemlidir. Aksi taktirde haşladığınız et sert olacaktır. Kasaptan alınan şoklu etler için genellikle etin kendi suyuna ilave olarak su eklenmektedir.

Haşlanan etler tercihe göre herhangi bir ekleme yapılmadan, ısıtılmış olan tantuni tezgahına atılır. Bu tezgaha atılan etlerin kurumaması için arada sırada su eklemesi yapılır. Aynı zamanda su eklemesi ile tantuni tezgahının sıcaklığı ölçülür ve kullanılan ekmeğin buhar ile yumuşaması sağlanır.

Tantuni servis edileceği zaman sıcaklığın yoğun olduğu orta kısma, tantuni alınır. Üzerine yağ (pamuk ya da ayçiçek yağı) ve kırmızı toz biber eklenir. Burada pamuk yağı kullanılmasının en büyük nedeni, koku yapmaması ve eti yumuşatmasıdır. Kullanılan kırmızı toz biberin kalitesi ise, oluşturulan lezzette büyük rol oynamaktadır.

Tantuni tezgahının orta kısmında yeterince kavrulan tantuninin üzerine, ekmek ya da lavaş bastırılır. Buharı ve tantuni kokusunu içen ekmeğin arasında soğan, maydanoz, sumak ve domates konulur. Ardından kavrulan tantuni eklenir. Özel hazırlanmış tuz ve baharat ilave edilip, sarılarak servis edilir.

Tantuninin tüketiminde ise, limon ve acı biber turşusu kullanılır. Bunun nedeni lezzetin dilin tüm tat alıcı duyularına hitap etmesidir. Bu tüketim ile birlikte, eşsiz bir lezzet dildeki sinir uçları yardımı ile beyne iletilir.

 

Yoğurtlu Tantuni Nedir?

1980 yılından sonra sınıf atlayan ve tantuni dükkanı açmak isteyen girişimciler tarafından farklı konseptlerle sunulan bu lezzet, yoğurtlu tantuni olarak karşımıza çıkmıştır. Dürüm yapılan tantuni beyti kebap gibi dilim dilim kesilir. Ardından yoğurtlu İskender gibi sunumu gerçekleştirilir.

İskender tabağına dilim dilim konulan tantuninin üzerine, süzme yoğurt ilave edilir. Süzme yoğurdun üzerine ise, tantuni yağı ile birlikte kavurulmuş kırmızı toz biber, sos haline getirilerek üzerine eklenir. Bunu İskender kebabın üzerine eklenen tereyağı gibi düşünebilirsiniz. Kral Tantuni olarak tantuni menüleri arasında bulundurduğumuz bu eşsiz lezzet, kendi has fanatik bir kitle oluşturmayı başarmıştır.

 

Tavuk Tantuni Nedir?

Tavuk Tantuni yoğurtlu tantuniye göre daha bilinir olduğunu söyleyebiliriz. Et fiyatlarının yüksek olması ve et sevmeyenler için oluşturulmuş ilave bir lezzettir. Yapımı aşamasında orijinal tarife bağlı kalınarak yapılmaktadır. Tabi pişirme sıcaklık dereceleri ve eklenecek olan suyun miktarı et tantuniye göre farklıdır.

Tantuni Nedir ” başlıklı yazımızda, Kral Tantuni olarak bilinmesi gereken tüm detayları aktardık. Tantunici açmak istiyorsanız, oluşturmuş olduğumuz Tantuni Bayilik modelini inceleyebilir ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.