Tantuni lezzetinin tarihi 16. yüzyıl ve öncesine dayansa da, günümüzde kebap olarak anılan popüler bir lezzet olmayı başarmıştır. Türkmenler ve yörükler tarafından uzun yolculuklara çıkıldığında, etin bozulmaması ve enerji vermesi açısından, önce haşlanır sonra da kavrulurdu. Arap kültüründe ise, kıyma ve kemiğe yapışan et parçaları ve ayrıca sakatat ürünleri sokakta satılıp, fakir yemeği olarak anılırdır. Tabi ülkemizde farklı bölgelerde de ciğer ve bazı sakatatlar ile tantuni yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise Mersin ve Antakya tarafından oluşturulan lezzet ile, Tantuni kebap haline almış ve meslektaşlarımız tarafından adı tüm dünyaya yayılmıştır. Peki lezzeti tüm dünyaya yayılmış olan tantuni nasıl yapılır?

Tantuni nasıl yapılır

Tantuni nasıl yapılır

Öncelikle tantuniye ait tek bir lezzet olmadığını bilmeniz gerekiyor. Daha önce oluşturmuş olduğumuz tantuni nedir ya da tantuninin tarihi başlıklı yazılarda bu konulara detaylıca değindik. Her yörenin farklı bir lezzeti olduğu gibi, ustalarında kendilerine ait bir lezzet tarifi vardır. Örneğin; Mersin’de tantuni etin jülyen ya da kuşbaşı olarak kesilmesi ile yapılırken, Antakya yöresinde satır kıymasından yapılmaktadır. Bazı ustalar sadece but biftek eti kullanırken, bazı ustalarda kuyruk yağı eklemektedir. Her iki tarifinde kendi has bir lezzeti vardır.

Kral tantuni olarak, sizlerle meşhur Mersin Tantunisi tarifini paylaşmaktayız. Unutmayınız ki her ustanın ve her markanın lezzet sırrı vardır. Aşağıda yer alan tantuni tarifi, özel lezzet sırlarından arındırılmış, klasik Mersin tantunisini anlatmaktadır.

 

Tantuni Nasıl Yapılır?

  • Tantuni yapımı için öncelikle et seçimini iyi yapmanız gerekiyor. Taze kesim, şoklanmamış ancak ‘0’ derecede dinlendirilmiş et kullanmalısınız. Tantuni eti olarak dana arka bifteklik but eti ve dana nuar kullanılır. Bu etler ince bifteklik olarak kesilip, isteğe bağlı olarak jülyen ya da ince kuşbaşı şeklinde doğranabilir. Et ile ilgili detaylar için tantuni eti nasıl olmalı başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.
  • Doğranmış olan etler hafif ısıtılmış tencereye, su eklenmeden ya da etin miktarına göre yarım su bardağı et suyu atılarak haşlanır. Eğer etiniz çok taze ve dinlendirilmiş ise, su atmanıza gerek kalmayacaktır. Kendi suyunda haşladığınızda gerekli yumuşaklığa kavuşacaktır. Eğer haşladığınız et sert ise, ilave su eklemesi yapabilirsiniz.
  • Haşlamış olduğunuz etleri suyunu tam çekmeden, tantuni tezgahına almamız gerekiyor. Bu durum etin kurumamasını ve sertleşmesini önleyecektir. Çok haşlamanız durumunda tezgaha konulan etlere, sürekli su vurulması gerekecektir.
  • Haşlanan eti altı yanan tantuni tezgahının kenarlarına doğru yayın. Eğer bu işlemi evde yapıyorsanız, saç tava kullanarak eti tavanın kenarlarına alabilirsiniz.
  • Alacağınız porsiyona göre eti tezgahın çukur olan kısmına getirin. Üzerine pamuk yağı ekleyip, kavurmaya başlayın. Kavurma işleminin sonlarına doğru toz biber atıp karıştırın.
  • Bu sırada tantuni için hazırlanmış olan lavaş ya da somun ekmeği toz biber attığınız tantuni etinin üzerine bırakın. Bu işlemi yapmadan önce, ekmeğin yumuşaması için, tepsi kenarına su atabilirsiniz. Atılan su aynı zamanda tantuninin yapışmasını ve kurumasını engellemektedir.
  • Ekmeğe sünen tantuni sosu ve sıcaklığı sonrası, hazırlamış olduğunuz domates, soğan ve maydanoz söğüşünü ekmeğin üzerine yayın. Ardından kavurmuş olduğunuz tantuniyi ekleyin.
  • Son olarak her usta tarafından özel hazırlanmış olan tuzlu tantuni baharatı atılır. Dürüm yapıyorsanız U şeklinde sarın. Sarma işlemi sonrasında kaşık ile dürümün uç kısmına da tantuni ilavesi yapınız.
  • Tantuni limon ve kıl biber turşusu ile birlikte servis edilir.

Tantuni nasıl yapılır” başlıklı yazımızda, klasik tantuni tarifini sizlere aktardık. Kral Tantuni olarak Meşhur Mersin Tantunisini hem ulusal hem de uluslararası yaymak için, alt şubelikler oluşturuyoruz. Siz de eşsiz tantuni lezzetini yaymak ve Kral Tantuni markasını güçlendirmek istiyorsanız, Tantuni bayilik başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.