Mersin ve Antakya yöresine ait olan Tantuni lezzeti, Etin ince bir şekilde doğranması ile yapılan bir lezzettir. Tabi son yıllarda et ile bilirlikte, tavuk eti ve hindi eti ile çıkmış tarifleri de mevcut. Peki lezzetli bir tarif için  tantuni eti nasıl olur?

Öncelikle orijinal tarif et ile yapılsa da, sokak lezzeti olarak bilinen tantuni kemikte kalan et parçaları ve sakatat ile yapılırdı. Karaciğer, akciğer, böbrek ve uykuluk gibi sakatat etlerin haşlanması ve kavrulması ile birlikte fakir yemeği diye adlandırılan sokak lezzeti oluşturulurdu. 1980’li yıllardan sonra ise, tantuni et ile yapılarak sınıf atlamayı başarmış bir kebap çeşididir.

Tantuni Eti Nasıl Olmalı

Tantuni Eti Nasıl Olmalı

Mersin yöresinde tantuni eti jülyen ya da nohut tanesi şeklinde kuşbaşı kesilerek yapılırken, Antakya yöresinde satır kıymasından yapılmaktadır. Yağsız ve sinirleri alınmış olan et ile yapılan tariflere biftek adı verilirken, kuyruk yağı eklenen tariflere tantuni adı verilmektedir.

 

Tantuni Eti Nasıl Olmalıdır?

Tantuni için yağsız arka but eti, biftek, dana nuar, kontrfile ve tranç gibi etler kullanılmaktadır. Ancak etin en güzel ve lezzetli olan kısmı kemiğe yakın olan yeridir. Genellik arka but biftek eti dana nuar ile karıştırılarak yapılmaktadır. Süt danasından elde edilen bu etlerin sıfır derecede dinlendirilmesi ile, yumuşak ve lezzetli bir tantuni elde etmeniz mümkündür.

Tantuni yapımı için tavuk ya da hindi eti kullanacaksanız, aynı şekilde etin şoklu olmamasına özen göstermelisiniz. Şoklu tavuk ya da hindi eti kullanmanız durumunda, etiniz sert olacak ve eti yumuşatmak için haşlarken bol su kullanmanız gerekecektir. Bu da etin kendi lezzetinin kaybolmasına neden olur.

 

Tantuni Etinin Hazırlanması

Sadece tantuni çeşidi değil, diğer kebapların yapımında da, et taze kesim ve dinlendirilmiş olarak kullanılmaktadır. Etin lezzetini alması için ”0” derecelik dondurucularda bekletilmesi ya da özel bir tarifiniz var ise marine edilmesi gerekir. Dinlendirilen et, ince biftek şeklinde kesildikten sonra ya kuş başı ya da jülyen olarak doğranır. Tantuni etinde, bu aşamaya kadar herhangi bir tuz veya farklı bir katkı maddesi eklemesi yapılmaz.

 

Tantuni Etinin Doğranması

Tantuni Eti Mersin’de jülyen ya da ince kuşbaşı şeklinde doğranırken, Antakya’da zırh yardımı ile kıyma şeklinde doğranır. Hatta tantuninin tarihi başlıklı yazımızda Türkmenlerde kılıçla doğrandığına ya da ezildiğine şahit olabilirsiniz. Önemli olan kısım ise, haşlama öncesinde nohut tanesinden küçük ya da jülyen dilimlerin ince olmasıdır.

 

Tantuni Etinin Haşlanması

Tantuni eti doğrandıktan sonra, etin kendi suyu ile birlikte haşlanır. Ancak bazı ustalar tarafından bir bardak su eklemesi ya da su yerine kemik suyu ilavesi yapılmaktadır. Orijinal Mersin Tantunisi tarifinde ise, herhangi bir su ilavesi yapılmaz. Et haşlanırken kurutulmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Haşlama sonrası tantuni tezgahına aldığınız zaman, çok haşlanmış ve suyu çekilmiş etin kurumasına ve sertleşmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle et suyunu tam çekmeden yani yumuşak bir şekilde tantuni tavasına almalısınız.

Eğer haşladığınız et yeterince yumuşak değilse, bu durumda ilave su eklemesi yapabilirsiniz. Bu durum genellikle dinlendirilmemiş et, şoklu et ve yaşını almış olan danaların etinin kullanılmasında gerçekleşir. Tabi ne kadar su eklerseniz ekleyin, süt danasının vermiş olduğu lezzeti bulmanız mümkün olmayacaktır.

Kral Tantuni olarak, özel olarak anlaşmış olduğumuz tesislerden, taze olarak kesilmiş et tedariği yapmaktayız. Özel soğutucu dolaplarda dondurulmadan muhafaza edilen etler, tantuni tezgahından son tüketiciye kadar yumuşak bir şekilde geçmiş oluyor. Tantuni bayilik modeli ile ailemize katılan girişimciler, anlaşmalı olduğumuz tesisler aracılığı ile en taze ve yumuşak et tedariği yapabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.