Tantuni, Mersin ve Antakya bölgesine ait bir sokak lezzeti olarak bilinse de, tarihi 16. yüzyıl ve öncesine kadar dayanmaktadır. Günümüzde ise, fast food sektörünün en çok talep gören lezzetleri arasında. Bu durumu fırsat görüp, değerlendirmek için tantuni dükkanı açmak isteyen girişimcilerin sayısı da artmış durumda. Tabi tantunici açmak için ya iyi bir usta olmalısınız ya da size avantaj sağlayacak bir bayilik fırsatından faydalanmalısınız.

İyi bir usta olmanız, bu sektörde başarılı olmanız için tek başına yeterli değildir. Tantuni dükkanı dekorasyonu, bulunduğu konum, tedarik ettiğiniz malzemeler ve çalışan personelin eğitimi gibi bir çok faktör başarılı olmanızı etkileyecektir. Tantuni bayiliği almak ise, nispeten sıfırdan tantuni dükkanı açmaktan daha az risklidir. Marka yapmış ve tüm süreci otomasyon haline getirmiş olan firmalar, sizlere başarılı olmanız için tüm tecrübelerini aktarmaktadır. Amaç marka bilinirliğini arttırmak ve mevcut marka gücünü korumak olduğu için, büyük firmalar tantuni dükkanı açmak isteyen girişimcilerle ”kazan-kazan” politikası çerçevesinde çalışmaktadır.

Tantuni Dükkanı Açmak

Tantuni Dükkanı Açmak

Peki tantuni dükkanı nasıl açılır diyen girişimciler için, herhangi bir markadan bayilik almak yeterli midir?

30 Adet alt bayisi bulunan tantuni dükkanı olduğu gibi, sadece 2 ya da 3 şubeye sahip olan firmalar da mevcut. Bayi seçimi yaparken, öncelikle şube sayısının ya da firma büyüklüğünün, seçiminizde birinci etken olmaması gerektiğini bilmelisiniz. 30 şubesi bulunan firmadan bayilik aldığınızda, daha yüksek isim hakkı bedeli, katılım payı ve kurulum ücreti öderken, sektöre yeni girmiş ve başarılı olmuş firmalardan tantuni bayiliği almak, yatırımın geri dönüş süreci açısından avantaj sağlayabilir. Tantuni bayiliği başlıklı yazımız üzerinden bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Tantuni Dükkanı Açmak

Kral tantuni ailesi olarak, girişimcilere yardımcı olması açısından oluşturmuş olduğumuz bu yazımızda, hem sıfırdan tantuni dükkanı açmak, hem de bayilik fırsatından faydalanmak isteyen girişimcilere sektörle ilgili detaylı bilgiler aktaracağız.

Tantuni Dükkanı Açmak ve Bayilik Fırsatı

Tantuni Dükkanı Açmak ve Bayilik Fırsatı

Bu sektörde 20 yıllık bir usta olabilirsiniz ya da tantuni yapmayı öğrenmek için hevesli yeni bir usta adayı. Başarılı olmak için lezzet ön koşul. Kimi tantuni ustası, sadece yağsız dana biftek eti kullanırken, kimisi de yağlı dana eti ile daha güzel bir lezzet oluşturulabileceğini iddaa etmektedir. Bunun yanında sadece dana nuar kullanılması ya da karışım yapılması, ayçiçek yağı yerine pamuk yağı kullanılması gibi farklı lezzet faktörleri de vardır. Yapılabilecek bir çok farklı tantuni tarifi olsa da, bu durumda hangisinin daha lezzetli olduğuna karar verecek olan kesim müşterilerdir.

Mersin, Antakya, Ankara, İstanbul vb. bir çok farklı şehir de yan yana  ya da karşılıklı açılmış olan tantuni dükkanları görebilirsiniz. Bu dükkanların aynı anda hepsi iyi iş yapabiliyorken, sadece pastanın küçük bir kısmına razı gelen girişimciler de mevcut. 

Sektörde başarılı olmanın ön koşulu olan lezzet, başarılı olmanız için tek kriter değildir. Gelgeç müşterisi olan, kalabalık bir noktada bulunsanız dahi, müşteriyi işletmeye çekemediğiniz taktirde, lezzetli bir ürün sunmanızın bir önemi yok. Bu aşamada pazarlama faaliyetleri ve sunmuş olduğunuz görsel zenginlik etkin rol oynar. İşletme tabelasında kullanılan renk, dükkan ön cephe genişliği, oturma düzeni, açık alana sahip olma, iç dizayn, vitrin tasarımı, işletme yüksekliği, dekorasyon vb. faktörler müşteri ile etkileşime geçmeniz için aranızda bir köprü görevi görecektir.

İşletmenize müşteri çekme aşaması sonrasında ise, çalışan personelleriniz, sunmuş olduğunuz lezzet ile müşteri arasında elçi görevini görür. Güler yüzlü ve iletişim gücü kuvvetli, yaptığı işe hakim personeller istihdam etmeniz, sunmuş olduğunuz tantuni lezzeti ile birlikte müşteri sadakatini arttıracaktır.

Müşteriler, kendilerini iyi hissettikleri işletmelere gitme ve zaman geçirme eğiliminde olurlar. Müşterilerinize, size davranılmasını istediğiniz gibi davranın. 

Tantuni dükkanı açmak isteyenlerin işletme tarafında dikkat etmeleri gereken faktörlerin bazılarını yukarıda açıkladık. Tabi sadece işletme tarafı değil, aynı zamanda tantuni için paket servis tarafını da düşünmelisiniz. Yani müşteriye sunmuş olduğunuz lezzetin yanında, hız faktörü ve kurye iletişimi de, başarınızın önemli bir merdiveni olacaktır.

Müşterilerinize eve servis hizmetinde sunmuş olduğunuz deneyimde, bir takım faktörler dikkat etmelisiniz. Özellikle sunmuş olduğunuz ürünün sıcak olması, özenli paketleme, hızlı servis, lezzet, kurye iletişimi, promosyon ve ödeme yöntemleri bu faktörlerden bazılarıdır.

Yazımızın ilk paragrafında bahsetmiş olduğumuz, tantuni bayiliği firmalarının avantajı ise, yukarıdaki başarı faktörlerinde yaşamış oldukları deneyimden gelmektedir. Unutmamalısınız ki, her şeyi kendiniz deneyerek, doğru yolu bulacak kadar zamanınız olmayacak. Bu sektörde, yapılan eksiklikler ya da unutulan bazı hizmet prosedürleri nedeniyle, Google’da olumsuz yoruma sahip bir çok tantuni girişimcisi mevcut. Bu olumsuz müşteri deneyimi, büyümenizin önündeki en büyük engellerden biri olacaktır. 

Tantuni dükkanı açmak için, alanında profesyonel olan, lezzet ve işletmecilik faaliyetlerini kendi marka gücü ile birleştirmiş bir firma ile çalışmalısınız. No-name bir işletmeden ziyade, marka gücü ve işletmecilik deneyimi olan bir firma ile çalışmanız, size hem zaman kazandıracak hem de riskinizi minimum seviyede tutacaktır.

 

Tantuni Dükkanı Nasıl Açılır?

Tantuni Menüleri 1

Tantuni Menüleri 1

 • Tantuni dükkanı açmak için öncelikle bu sektör için yapacağınız yatırım tutarını belirlemelisiniz. İster bayilik alın, isterseniz de sıfırdan bir tantunici açın. İşletme lokasyonu, dükkan büyüklüğü, personel sayısı, reklam doneleri, hizmet kapsamı vb. faktörler yapacağınız yatırım tutarı çerçevesinde belirlenecektir.
 • Yatırım tutarını belirledikten sonra, bayilik modeli ile mi yoksa sıfırdan bir tantuni dükkanı açarak mı yola çıkacağınıza karar vermelisiniz. Bu sektörde tecrübeli değilseniz, bayilik modeli ile sektöre girmeniz hem kar marjınızı arttırabilir, hem de açılış maliyetlerinizi düşürebilir. Tedarik edilen ürünün kalitesi ve fiyatı ise, bayilik modelinin en büyük avantajı olacaktır. Bayilik modelini tercih eden girişimciler Tantuni Bayiliği başlıklı yazımız üzerinden devam edebilirler. Bu süreçten sonraki maddeler sıfırdan tantuni dükkanı açmak isteyenler için açıklayacağız.
 • Sıfırdan tantunici açmaya karar verdiyseniz, öncelikle sunmuş olduğunuz tantuni lezzetini test etmeli ve tedarikçiler ile bağlantı kurmalısınız. Bu süreci  mutlaka işletme yeri bulma sürecinden önce gerçekleştirmelisiniz. 10 yıllık ya da 20 yıllık bir usta olsanız dahi, farklı tantuni menüleri oluşturmalı ve bu menülere dair geri bildirim almalısınız. Lezzet oluşturma süreci sonrası ise, tantuni hazırlamak için kullanacağınız et, lavaş, ekmek, garnitür vb. ürünleri nerden tedarik edeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Zira özellikle kullandığınız etin taze olması ve rekabetçi fiyatlar ile sunulması, fiyat ve kar marjı politikanızda size katkı sağlayacaktır.
 • Lezzet ve tedarik anlaşmaları süreci sonrasında, iş planı oluşturmalısınız. Girişimcilikte, iş planı oluşturmada ki en başarılı metot, tersine mühendisliktir. Yani 2 yıl ya da 3 yıl sonra, bulunmak istediğiniz noktayı hedefleyerek, başlangıcınızı hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak doğrultuda yapmalısınız. Örneğin; bayilik veren bir tantuni markası oluşturmak istiyorsanız, ”Kral Tantuni’ markasında olduğu gibi, işinizin bir otomasyona sahip olması gerekir. Yani başında siz durmasanız dahi, yapılacak olan yatırım tutarı ile kazanç getirecek potansiyele sahip olmalıdır.
 • İş planı sonrası, belirlemiş olduğunuz lokasyonda işletme yeri araştırma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Tantuni dükkanı açmak için, ön cephesi geniş ve en az 100 m² genişliğe sahip bir dükkan bulmanızı önermekteyiz. Kullanacağınız mutfak, sunum ve tantuni hazırladığınız tezgah vb. alanlar en az 30-40 m²’lik bir alan kaplayacaktır. Geri kalan minimum 60 m²’lik alan ise, müşterilerinizin refah içerisinde oturmaları ve tantuni yemeleri için yeterlidir. Dükkan seçiminden bir diğer önemli faktör ise, bahçe kullanımı ya da ön kullanım alanı olmasıdır. Soğuk mevsimlerde dahi, müşterileriniz çay ve diğer ürünler için dışarıda oturmayı tercih edecektir. Hatta sırf dışarıda oturabileceği, ön kullanım alanı olan bir mekan olduğu için, rakibinizden ziyade sizi ziyaret edecek müşteriler olacaktır.
 • Tantunici açmak için, gerekli özelliklere sahip bir dükkan açmak için, alanında uzman ve profesyonel bir mimarlık şirketi ile anlaşmalısınız. Maliyetleri düşürmek açısından, tadilatı sizin belirlediğiniz ustalar ile de yaptırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, eski salaş ya da amatör işletme tasarımları geride kaldı. Günümüzde gıda işletmelerine karşı ”lüks olan işletme kaliteli, lezzetli ve hijyeniktir” algısı oluşmaya başladı. Tasarım ve dekorasyon sürecinde yapacağınız tasarruflar, potansiyel kazancınızın önünde bir engel oluşturabilir.
 • Mimari tasarım süreci bittikten sonra, tantuni dükkanı için gerekli olan demirbaşları tedarik etme sürecine girmelisiniz. Bu aşamada, uygun fiyatlı ve kalitesiz ürünlerden uzak durmanızı önermekteyiz. Aksi taktirde, satın alacağınız marka olmayan ürünler, ilerleyen zamanlarda iş akışınızı bozabilir ve yeni bir ürün almak zorunda kalarak, daha yüksek bedel ödemenize neden olabilir.
 • Personel alımı ve eğitimi, gıda ürünü sertifikaları, vergi dairesi açılışı, belediye ruhsatı başvurusu vb. bürokratik süreçleri tamamladıktan sonra dükkanınızı açılış yapmak için hazır hale getirmelisiniz. Bu süreçteki en önemli aşama ise, personele vereceğiniz eğitim ile birlikte, hijyeni lezzet ve müşteri ilişkilerini işletme misyonu olarak  belirlemenizdir.
 • Gıda işletmelerinde ilk gün yapılacak olan açılış, o işletmenin müşteri potansiyelinin daha hızlı oturmasını sağlayacaktır. Açılışı süreci adınızı ve lezzetinizi duyurmanız için bir fırsattır. Farklı açılış organizasyonu şirketleri ile anlaşarak görkemli bir açılış yapabilir ve aynı zamanda tadım yaptırabileceğiniz mini ürünler dağıtabilirsiniz.
 • Açılış sonrası reklam faaliyetleri, kesintisiz bir şekilde bütçe ayırmanız gereken işletme giderleri arasında yer alır. Müşteri potansiyelinizi yeterli görmek ve reklam yatırımlarını düşürmek, marka gücünüzün düşmesine neden olmakla birlikte, kazanabileceğiniz maksimum potansiyelin altında iş yapmanıza neden olabilir.

 

Tantuni Dükkanı Açma Maliyeti

İşletme büyüklüğü, lokasyon tercihi, satın alacağınız demirbaşlar vb. değişkenler tantuni dükkanı açma maliyetini belirlemede önemli bir rol oynayacaktır. Bayilik aldığınız zaman firmalar tarafından m² başına ödenecek olan ortalama tutar belirlenmiştir. Örneğin; Kral Tantuni bayiliği için m² başına yatırım maliyeti ortalama 3500 TL’dir. Ancak sıfırdan açacağınız bir tantuni dükkanı için, maliyet ön görüsü yapmak mümkün değildir.

Tantuni dükkanı açma maliyeti tamamen yapacağınız iş planı çerçevesinde değişecektir. Minimum 100 Bin TL’ye tantuni dükkanı açmak mümkün iken, 1 Milyon TL ile de tantuni dükkanı açmanız mümkün. Sermaye üst limiti öncelikle işletmenizin bulunduğu lokasyon ve işletme büyüklüğü ile artacaktır. Örneğin; AVM içerisinde tantunici açmayı düşünüyorsanız, sadece kira + depozito ve başlangıç maliyetleriniz daha yüksek olacaktır. 

Peki daha düşük maliyetlerle tantuni dükkanı açmak mümkün mü? Bir üst alt başlıkta bu konunun cevabını verdik diyebiliriz. İşletme dekorasyonuna ve tasarımına yapacağınız yatırım, doğrudan işletmenize gelecek olan müşteri sayısını arttıracaktır. Lüks tasarım, yeni kurulmuş işletmelerde lezzetli ve kalitesi algısının oluşmasını sağlar. Bunu iyi giyimli bir insanla karşılaştığınızda, yaşadığınız ilk intiba olarak düşünebilirsiniz.

 

Tantuni Dükkanı Ne Kadar Kazandır?

Tantuniden elde edeceğiniz kar marjı ve aylık kazanç, hem giderlerinize hem de fiyat politikanıza göre değişiklik gösterir. Net bir kazanç rakamı ya da ortalama kar marjını hesaplamak, mümkün değil. Ancak unutmayınız ki, bu sektörde %20 Net kar marjı ile çalışan işletme olduğu gibi, %100 net kar marjı ile çalışan işletme de var.

Marka gücünüzün artması ve eşsiz bir lezzet sunmanız, fiyat politikasında yapacağınız artışların müşteri tarafından tolere edilebilir olmasını sağlayacaktır. Müşteriler sadece yedikleri tantuniye değil, aynı zamanda yaşadıkları deneyim için ücret öderler. Bu deneyim bulunduğu ortam, personel tarafından sağlanan hizmet, marka gücü ve müşteri tarafından duyulan iyi hissetme duyusundan oluşur.

Kar marjını arttırmak için, zorunlu giderlerden tasarruf etmek, girişimciler tarafından yapılabilecek en büyük hatadır. Zorunlu ihtiyaçlardan tasarruf sağlamak, kalite algısının müşteri nezdinde düşmesine neden olabilir. Örneğin; gündüz vakti işletmenizde bulunan ışıkların bir kısmını kapatmanız dahi, olumsuz algı için yeterlidir. 

 

Tantuni Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Tantuni dükkanı açmak için, dükkan kiraladıktan sonra öncelikle vergi dairesinden, mükellef kaydı açtırmalısınız. Yapacağınız harcamaları kendinize fatura edip, gider göstermek adına bu aşama oldukça önemli. Vergi dairesinden ya da ticaret odasından kaydınızı yaptırdıktan sonra, tüm hazırlıklar bittiğinde belediye ruhsatı için başvuruda bulunabilirsiniz. Tantuni dükkanı açmak ve ruhsat almak için gerekli belgeler her ilçenin belediyesinde farklılık gösterebilir. Yani sabit bazı belgeler dışında sizden ekstra evrak ya da işletme için farklı talepte bulunabilirler. Bu nedenle aşağıdaki evrakları temin etmeden önce, mutlaka bulunduğunuz ilçenin ruhsat işleri müdürlüğünü ziyaret etmelisiniz. İstenen bazı ortak belgeler ise:

 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Kira Kontratı
 • Tapu Fotokopisi
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • Bina İmar Durumu
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Yangın Söndürme Tüpü Dolum Faturası
 • Bağlı Bulunulan Esnaflar Odası Kaydı
 • Olumlu İtfaiye Raporu 
 • Yapı Sağlamlık Raporu
 • Tarım Bakanlığı Onayı Belgesi
 • İmza Sirküleri 
 • Ticari Faaliyet Belgesi
 • Sabıka Kaydı
 • Baca İçin Bina Sakinleri Onayı

Yukarıda yer alan belgelerin bir çoğu bulunduğunuz ilçe belediyesi tarafından istenebilecekken, bazıları istenmeyebilir. Ayrıca bunlar dışında gıda işletmeleri için gerekli olan kalite ve hizmet sertifikalarını da almanız gerebilir.

 

Tantuni Dükkanı KOSGEB Desteği

Tantuni dükkanı açmak isteyen girişimcilerin, en çok merak ettiği konular arasında KOSGEB desteğinin bulunup, bulunmaması vardır. Öncelikle KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri incelemelisiniz. İşletmenizin NACE koduna göre desteklenip, desteklenmediğini görebilirsiniz. 

Hazır gıda, yani fast food sektöründe olan Tantuni işletmeleri için, başlangıç aşamasında verilen herhangi bir KOSGEB desteği yoktur. Ancak bu sektörün imalat tarafında iseniz, ya da dondurulmuş ürünler satma ve ihraç etme gibi amacınız var ise, farklı bir NACE kodu ile kurulmuş işletmeniz üzerinden destek alabilirsiniz. Tabi bu doğrultuda en doğru bilgi almak için, KOSGEB danışmanlığı veren şirketler ile iletişime geçmelisiniz.

 

Tantuni ile Oluşturulan Menüler

Sokak lezzeti olan tantuni son yıllarda, fast food kültürünün önemli oyuncuları arasında yer almaya başladık. Bu başarıda en önemli rol, franchise sistemine girmesi ve menü haline getirilmesidir.

Tavuk tantuni, yoğurtlu tantuni, biftek ve tantuni gibi çeşitlerin kola, soğan halkası, patates kızartması ve midye gibi ürünlerle birleştirilmesi, fast food sektöründe büyümesini sağlamıştır. Hızlı tüketim sektöründe yaşanan büyümenin öncüsü olan Tantuni sektöründe, menü oluşturarak hizmet vermeniz, hem müşteri potansiyelinizi arttıracak, hem de doyurucu menüler oluşturmanızı sağlayacaktır. Örnek görseller için Tantuni Menüleri başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İdeal Tantuni Nasıl Yapılır?

İdeal tantunin tarifini tanımlamak mümkün değildir. Tantunin tarihi başlıklı yazımızda Mersin’de, Hatay’da ve Türkmen geleneğinde tantuninin nasıl yapıldığından bahsettik. Kimi usta yağlı biftek etinden tantuni yaparken, kimisi yağ kullanmaz, kimisi de dana nuar ile karışım yapar. Ayrıca bazıları eti jülyen, bazıları ise kuşbaşı etin 1/4’ü kadar doğrar. Tabi bunun yanında kullanılan baharatların da önemi büyüktür. 

Yapılan her tantuni çeşidi lezzetli olabilir ve damak tadına hitap edebilir. Burada tercih tamamen müşteriye aittir. Ancak yapılan tarifleri etkileyen en önemli faktör, kullandığınız etin taze olması ve diğer yan malzemelerin kalitesidir. Şoklanmış olan et sert olur. Taze kesim et tedarik edilmesi ve dinlendirilmesi, etin yumuşak bir kıvama sahip olmasını ve daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Bunun yanında ekmeği ve lavaşı özel olarak ürettirmeniz, kullandığınız kırmızı toz biberin kalitesi ve içine koyduğunuz söğüşün tazeliği, en iyi lezzeti oluşturmanız için bir bütündür. Oluşturmuş olduğunuz lezzetle ilgili, müşterilerinizden alacağınız geri bildirim ise, en objektif değerlendirme olacaktır.

 

Tantuni Dükkanı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kral Tantuni olarak, bu sektördeki tecrübelerimizi ve deneyimlerimizi, dükkan açmak isteyen girişimcilere aktardık. Tabi bu deneyimlerin realiteye dökülebilmesi için, ayrıca bayilik fırsatı sunmaktayız. Sadece Kral Tantuni değil, diğer başarılı markalar ile çalışacak olsanız bile, isim yapmış bir marka ile çalışmak her zaman bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır.

Deneyim ve tecrübe hiç bir sektörde tesadüfen oluşmamıştır. Bugüne kadar açmış olduğumuz şubelerimizin ve başarımızın vermiş olduğu tecrübe ile, profesyonel bir fizibilite çalışması yürütmekteyiz. Bu doğrultuda, bizlere bayilik başvurusunda bulunan girişimcilerin açmak istedikleri işletme ile ilgili detaylı fizibilite çalışması yapıp, ayrıca bölge pazarı ile ilgili analizlerde bulunmaktayız. Alanında uzman profesyoneller tarafından yapılan bu çalışmalar, alt bayilerimizin başarısında büyük rol oynamaktadır.

Tantuni dükkanı açmak isteyenlere yapabileceğimiz en önemli tavsiye ise, başarılı işletmeleri kendilerine rol model olarak almasıdır. İşletme açılışı ya da bayilik almadan önce mutlaka, markalara ait olan tantuni işletmelerinde zaman geçirmelerini ve tadım yapmalarını öneriyoruz. Başarılı işletmeleri örnek almak ve artı değer katmak, sizi başarılı bir girişimci olmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir